فردا تو تسلیم من خواهی شد

31 خرداد 1398
نویسنده:  

این روزها در میان هیاهوی شهرنشینی و انبوه هیجان و سرعت سرسام‌آور تکنولوژی و استرس و اضطراب ناشی از آن، انسان که موجودی هماهنگ با طبیعت و خواهان آرامش خلق‌شده، دچار ناهماهنگی‌های زیستی -روانی شده است که بر فرایند رشد و سیستم‌های دفاعی او اثر گذاشته و بیماری به نام ام اس را پدیدآورده‌است. 

 

ام اس یا تصلب بافت چندگانه در اثر حمله ویروس به بافت غلاف میلین سلول عصبی در مغز و نخاع به‌وجودمی‌آید. این بیماری عوارضی همچون اختلال در کنترل ماهیچه‌ها، مشکلات حرکتی و دوبینی را بهمراه دارد. دارویی برای درمان قطعی این بیماری شناخته‌نشده‌است، اما داروهایی برای کندکردن روند رشد بیماری و افزایش بهبود روند زندگی بیمار وجود دارد. در حال حاضر تعداد مبتلایان به این بیماری در جهان رو به افزایش است،و سن شیوع آن نیز کاهش یافته است. موقعیت جغرافیایی و شیوه زندگی و نوع تغذیه در بروز این بیماری و همچنین در کنترل رشد بیماری جایگاه خاصی دارد.

میزان امیدواری به زندگی در این بیماران ۵ سال کمتر از افراد سالم است و این نشان از نیاز به توجه بیشتر و ایجاد برنامه‌های قوی‌تر برای حمایت از این بیماران دارد. در همین راستا روز ۸ خرداد (۲۵مه) روز جهانی ام اس نامیده‌شده‌است. چیزی که اهمیت دارد این است که افراد مبتلا بدلیل ناتوانی در کنترل ارادی حرکتی و ضعف ماهیچه‌ای کم کم توانایی انجام کارهای روزمره خود را ازدست‌می‌دهند و از حضور در جمع دوستان و آشنایان خودداری‌می‌کنند.پیشرفت بیماری ازیک‌سو و انزوا از سوی دیگر موجب افزایش شدت آسیب به بیمار و مختل شدن شرایط عادی زندگی او می‌شود. برای دست‌یابی به حال نسبتاً خوب و داشتن یک روند معمولی در زندگی بهتر است تلاش کنیم تغییراتی در شیوه زندگی داشته باشیم و نکات جدیدی را مورد توجه قرار دهیم.

 

تغییر سبک زندگی

علاوه بر داروها، مراقبت‌ها و سبک زندگی اهمیت خاصی در کاهش سرعت پیشرفت بیماری دارند. از جمله این موارد عبارتند از:

  • داشتن خواب و استراحت کافی در اتاق تاریک و خنک و بدون صفحه نمایش
  • خوردن غذاهای سالم با چربی اشباع‌شده کم و فیبر بالا مثل آجیل، سویا به‌جای گوشت قرمز، ماهی سالمون، روغن زیتون، شکلات، انواع لوبیاها و سیر.
  • مطالعه و معاشرت با دوستان و حفظ نشاط و شادابی و رفتن به طبیعت
  • لباس‌های گشاد و تنفسی برای حرکت راحت‌تر بااستفاده از پارچه‌های پنبه وکتان و ابریشم و پشم مرینوس برای جلوگیری از بروز تعریق و گرما
  • مدیتیشن روزانه و آرامش بخشی
  • استفاده از ویتامین دی
  • ورزش ساده و سبک و پیاده‌روی روزانه

 

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن