معرفی چند کتاب مفید در درمان اعتیاد و سرطان

31 تیر 1398
نویسنده:  

کتاب‌های این ماه به دو زمینه‌ی اعتیاد و افراد مبتلا به بیماری سرطان اختصاص پبدا می‌کند. در ادامه‌ی مطالب با کتاب‌هایی در این زمینه آشنا می‌شوید .

 

 

پيشگيري از اعتياد در خانواده (راهنماي آموزشي)

خانواده قلب جامعه است و والدین از عوامل مهمی هستند که می‌توانند به کودک کمک کنند تا از عهده آن‌چه لازمه‌ي استقلال است برآید و به انسانی توانا، متکی‌به‌خود و دارای تصویر مثبت از خویش تبدیل شود و توانمندی‌ها و قابلیت‌های خود را باور کند. در حقیقت خانواده‌ها اساس و پایه‌ای برای افزایش سلامت جسمانی، اجتماعی و روانی هستند. کودکانی که در خانواده‌های سازگاریافته پرورش پیدامی‌کنند در دوره نوجوانی با مشکلات کمتری روبرو هستند. بیشتر خانواده‌ها درتلاش هستند تا متعادل رفتاركرده و از فرزندان خود حمایت کنند و اوقات خوشی را کنار یکدیگر سپری‌نمايند.

مواردی مانند فقدان امنیت، فقدان اعتماد و نبود دل‌گرمی در رابطه بین والد-کودک می‌تواند خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد و منجر به رفتارهای مشکل‌ساز، اختلالات روانی و اعتیاد شود. بنابراین اگر خانواده نقش هدایتی، حمایتی، نظارتی و تربیتی خود را در شکل‌گیری شخصیت و رفتار فرزندان به‌خوبی و به‌موقع ایفا نکند، نوجوان به محیط‌‌هایی غیر از محیط خانه رومی‌آورد و درنهایت یکی از مشکلاتی که پیش رو نوجوان قرارمی‌گیرد، سوء مصرف مواد است.

یکی از مواردی که می‌تواند جلوی عوامل خطرساز خانواده‌ها را در بروز اعتیاد بگیرد، آموزش مهارت‌های زندگی است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند خانواده‌هایی که تحت آموزش مهارت‌های زندگی قرارگرفته‌ و از راهکارهای بهتر برای تربیت فرزندانشان بهره برده‌اند به‌مراتب عملکرد بهتری نسبت به والدینی که از این قبیل آموزش‌ها بی‌بهره بوده، داشته‌اند و فرزندان آن‌ها کمتر در معرض خطر اعتیاد و سوء مصرف مواد قرارگرفته‌اند. اين مراحل، آموزش مهارت‌های زندگی دوره نوزادی تا بزرگسالی را دربرمی‌گیرد و به خانواده‌ها آموزش می‌دهد که چگونه رفتارکنند و شیوه‌های مناسبی را در مقابل مشكل خود بکار ببرند. خانواده‌هایی که محیط آن‌ها حمایت‌گر و پذیرا باشد کودکان سالم‌تری را رشد می‌دهند، فرزندان این خانواده‌ها کارآمدتر رفتار می‌کنند و با مشکلات کمتری روبرو هستند.

 

 

مصاحبه‌ي انگيزشي در درمان اعتياد

تاخودش نخواهد نمی‌شود برایش کاری کرد! این جمله در حوزه‌ي درمان سوءمصرف مواد برای همه آشنا است. بعید است که از نزدیک با پدیده‌ي «اعتیاد» آشنا باشید و این جمله را در مورد یک بیمار مبتلا به سوءمصرف نگفته یا نشنیده باشید. کسانی که چنین عقیده‌ای درباره‌ي ترك مواد دارند از تالي فاسد آن ناآگاه هستند: باید صبر کرد که معتاد به مرحلۀ «عجز» برسد و درخواست کمک کند! معنای ضمنی این گفته هم این است: شاید لازم باشد صبر کنیم که عوارض سوءمصرف مواد آن‌قدر زیاد شود تا معتاد «مجبور» به پذیرش درمان شود. باعث شگفتی و تأسف است که چنین نگرشی در میان افراد یا گروه‌های دارای عنوان در حوزه‌ي درمان اعتیاد غالب است. این کتاب با تکیه بر رویکرد «انگیزشی» مقابله با چنین نگرشی را هدف می‌گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

من دوبار سرطان را شكست دادم

ما همیشه فکرمی‌کنیم فقط برای دیگران اتفاق می‌افتد؛ اما شاید یك روز همان‌طوری که برای من اتفاق افتاد، برای شما هم اتفاق بیفتد. یادمان باشد که هیچ‌کس در هیچ‌کجا از این بیماری ایمن نیست.

زندگی هر یک از ما سرشار از فراز و نشیب‌های متعددی است که برخی از آن‌ها با کمی تلاش حل می‌شود و برخی نیاز به وقت و انرژی بیشتری دارد.

گاهی اوقات هنگام عبور از گردنه‌های دشوار زندگی لازم است به خودمان انرژی و امید بدهیم. امید یک حالت روانی است که فرد انتظار وقوع رویداد خوب را دارد و ضمن احساس کارآیی و ثمربخشی به این باورمی‌رسد که می‌تواند بهتر از قبل به کارهایش رسیدگی کند. در این میان پس از استعانت از پروردگار، وجود و همراهی دوستان، آشنایان، خانواده و همسر، بسیار خوب، لازم و ضروری است؛ اما حقیقت این است که بهترین راهنما و کسی که در این مسیر می‌تواند به ما کمک کند خودمان هستیم.

کتابی که هم‌اکنون در دست شماست تجربیات نگارنده‌ای است که با پشت سرگذاشتن همین دشواری‌ها و با امید به زندگی و بالا بردن کیفیت آن رابطه‌ي معناداری به زندگی بخشید و با تلاش خستگی‌ناپذیر به پیروزی رسید.

 

 

سازگاري روحي و رواني با سرطان

ما معتقدیم در صورت مشارکت بیماران در امور درمانی خود، نتایج به صورت شگفت‌انگیزی بهبود خواهد‏یافت. هنگامی که فرد مبتلا به سرطان می‌شود، عموماً اولین اقدام، جستجو در مورد راهکارهای درمانی برای بهبود بیماری و افزایش طول عمر بیمار است. از این رو در بسیاری از جوامع پرداختن به سلامت جنسی در بیماران مبتلا به سرطان شاید چندان مهم تلقی نشود، اما باید توجه‌داشت علاوه‌بر کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان و امکان درمان نسبتاً قطعی برخی سرطان‌ها، موضوع سلامت جنسی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی فردی و اجتماعی و به همین ترتیب عاملی مؤثر در بهبود کیفیت زندگی محسوب می‌گردد. بنابراین امروزه توجه به سلامت جنسی در بیماران مبتلا به سرطان به یک موضوع مرتبط با سلامت همگانی تبدیل شده‌است. در این‌کتاب به بحث دراين‌باره خواهیم نشست.

 

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن