فناوری و عدالت

31 تیر 1398
نویسنده:  

اعتدال و عدالت ازجمله مفاهیمی هستند که می توان آن ها را سنگ بنای یک جامعه سالم دانست. میزان اهمیت این مفاهیم به اندازه ای است که آن   رابه یکی ازاصول آموزه ها ي دینی، روان شناختی وجامعه شناسی بدل کرده است. همین سطح از اهمیت موجب شده تقریبادرتمامی جوامع بشری سازوکاری(عموما مستقل) به منظوربرقراری عدالت ایجاد شود.

دردنیای مدرن، استفاده ازتجهیزات ارتباطی همچون تیغی دولبه، موجب تسهیل وتسریع فرایند ایجاد اعتدال و عدالت گشته وهم  موجب تقلیل این موهبت شده است.

مهم ترین بازیگردنیای مدرن، رسانه هاهستند. رسانه ها اگر آزاد، پویا، خلاق وپرسشگر باشند، می توانند اطلاعات را در سطحی وسیع در اختیار مخاطبین خودقراردهند و با افزایش آگاهی این امکان را فراهم آورند که عموم جامعه با حقوق خود آشنا شده وعملکرد مسئولین ومنصوبین رامشاهده نموده او با کاستی ها مقابله کنند.

سامانه ي اینترنت نیزکمک قابل توجهی دراین زمینه محسوب می شود. می توان مثال های متعددی دراین زمینه ارائه نمود. درمجلس قانون گذاری  بسیاری ازکشو رها ، این امکان فراهم شده است که به شکل لحظه ای مردم عادی بامراجعه به پایگاه اینترنتی مجلس، شاهدموضوع جاری  در لحظه شده تا ببينند نماینده منتخب شان با کدام مصوبه موافق  و با کدام یک مخالف بوده است. زمانی که نمایندگان به این شکل عملکرد خود را تحت نظارت و کنترل کارفرمایان  و آینده ي کاری خود را منوط   به تصمیماتی که اتخاذ می کنند ببينند، به شکل طبیعی با دقت بیشتر و مسئولانه تر برای کشور تصمصم گیری خواهند نمود.

درایران هم درنیمه ي دوم سال 97با امضای تعدادی ازنمایندگان طرح مشابهی درخصوص بررسی مجلس شورای اسلامی قرارگرفت، ولی متاسفانه باتغییراتی تصویب شدکه عملا موضوع شفافیت آراء راپوشش نمی داد. نقطۀ تأسف بار ماجرا آنجا است که تعداد موافقین این طرح از تعداد امضاهای اولیه طرح مذکور کمتر بود و به بیانی تعدادی از بانیان این طرح مانع از تصویب آن شدند! محمدامین فخیمی - فارس نیوز

 

معضل دیگری که دربسیاری ازکشوهای موسوم به جهان سوم، دامن گیر شهروندان می شود، موضوع ارتشاء کارمندان ومدیران اداره جات وموسسات است. این موضوع به دلیل اینکه عملا جامعه رابه دو قشر دارا و نادار تقسیم نموده ومنابع و امکانات رادراختیارقشر اول قرارمی دهد، یکی ازهولناک ترین زایشگاه های نابرابری درجامعه محسوب می شود. دربرخی ازکشور ها از جمله ایران، سایت هایی ایجادشده که مردم می توانند با مراجعه به آن ها تجربیات خود را در مورد مواجهه با کارمندانی که درخواست رشوه داشته اند ثبت نمایند. در اینگونه ازکشورها اگر زمانی عزم برخورد با رشوه خواری ایجاد شود، منبع مناسبی برای شروع کار وجود خواهد داشت.

یکی ازمهم ترین جلوه های حضورمردم درتصمیم گیری های کلان کشور، موضوع رأی گیری است. دراین زمینه هم استفاده ازبسترهای امن مخابرات و اینترنت امکان مشارکت حداکثری مردم درفرایند انتخابات را ایجاد می کند. همچینین این روش می تواند موجب تسریع درشمارش آراء واعلام نتیجه ي نهایی شود.

از دیگر امکاناتی که عصر ارتباطات دراختیار آحاد مردم قرارداده، امکان مشارکت درنظرسنجی های مختلف است. اگراین نظرسنجی هاهدف مند و با ارادۀ کافی ایجادشده  باشد، این امکان را فراهم می کند که دیدگاه غالب جامعه، مستقیما مورد پرسش قرار گرفته و تصمیمات آتی بر اساس همین دیدگاه اتخاذ شوند.

این موارد تنها بخش کوچکی ازقابلیت هایی است که دنیای فناوری اطلاعات دراختیارگسترش اعتدال و عدالت قرار می دهد. مواجهه ي خلاقانه با این فناوری ها می تواند مسیرهای جذاب تری را نیز ایجاد کند اما نکته ي مهم دراین میان وجود اراده ای قدرتمند بابت ایجادعدالت است تا بتواند از این امکانات استفاده کند.

 

 

 

 

نظر بدهید 124  بازدیدها
برچسب ها
حمید بزرگی

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن