سینما در تیرماه

07 مرداد 1398
نویسنده:  

 

کتاب‌سبز

کارگردان: پیتر فارلی

نویسنده: نیک واله لونگا، برایان کیوری

بازیگران: ویگو مورتنسن، ماهرشالا علی، لیندا کاردلینی

محصول امریکا، 2018

این فیلم برنده ی جایزه اسکاربهترین فیلمنامه، بهترین فیلم وبهترین بازیگرمرداست.

دردهه 60 میلادی که هنوز پس­لرزه­های تبعیض نژادی دربعضی ایالت­های امریکا احساس می­شد یک ایتالیایی ­الاصل مقیم آمریکا که ازسیاهان بدش می­آمد به ناچار پس از ازدست دادن شغلش مجبورشد راننده یک نوازنده معروف پیانو شود. مشکل اینجاست که نوازنده یک سیاه پوست بسیار باوقار و صاحب جایگاه اجتماعی است. نیک باید بین اعتقادات متعصبانه­اش درباره سیاه پوستان ، گرسنگی،  فقر خانواده­اش که بسیاربه آنها وفادار است و عزیزترین­های زندگی­اش هستند یکی را انتخاب کند.

 انتخابی که برای او  بهای سنگینی دارد. کتاب سبزبراساس داستان واقعی زندگی نیک واله لونگا ساخته شده است.

 

 

کوکو

کارگردان: لی انکریک، دارلا اندرسن

نویسنده: لی انکریک، جیسن کاتز

محصول امریکا، 2017

برنده جایزه اسکاربهترین انیمیشن سینمایی وبهترین ترانه فیلم است.

اگراهل مکزیک بودیدجشن مردگان (Día de Muertos) برای شما همان مفهومی را داشت که عید نوروز برای ایرانی­ها دارد. با این تفاوت که ماهمیشه با مرده پرستی خود را دچار غم وغصه می­کنیم. اما در مکزیک مردم برای درگذشتگان خود جشن می­گیرند و هر سال در روز جشن مردگان یاد آنها را با ساز و رقص و آواز زنده می­کنند. فیلم کوکو درباره ریشه­های خانوادگی، اصالت ها و ارزش هاست که با درگذشت افراد کهنه نمی­شوند اما وقتی پای میگل نوجوان در میان باشد که نمی­تواند خود را به سنت­های کهنه و قدیمی خانوادگی تسلیم کند این سنت­ها دیگر جوابگو نیستند. اینجاست که معجزه جشن مردگان اسرار نهفته در خاطرات خانوادگی را برملا می­کند و راه میگل نوجوان را روشن و امیداورا برای زندگی دلخواهش زنده می­کند.

 

 

پیامبر

کارگردان: راجر آلرز

محصول قطر، 2014

براساس کتاب«پیامبر» اثرجبران خلیل جبران

ساخت فيلمى براساس متنى مثل پيامبر، كه سرشار از شعر، حكمت و بازتاب دهنده ی زيباترين جنبه­هاى روح انسانيست مثل راه رفتن بر لبه تیغ است. اماراجر آلرز و تيم سازنده پيامبر با مهارت توانسته­اند فيلمى بسازند كه نه تنها موعظه كننده و حوصله سربر نيست بلكه اين قابليت را دارد كه تا لحظه ی آخر مخاطب را روى صندلى ميخكوب نگه دارد.

راجرآلرز كه قدرت و استادى خود را قبلاً در شاهكارى مثل شير شاه (The Lion King, 1994)نشان داده بود. در فيلم پيامبر از دو روايت موازى جهت نجات فيلم از يك منبر وعظ  به يك درام جذاب ولى بى­ ادعا بهره مى­برد. تمام موعظه­هاى كتاب درباره مفاهيمى چون آزادى، عشق، ازدواج، فرزندان، كار، تعليم و تربيت، مرگ و... به صورت شعر و تصاويرى بسيار جذاب كه هركدام با تكنيكى مجزا خلق شده نمايش داده شده است. مثلاًفصل ‍ مربوط به كسب وكارتوسط بيل پليمپتون، افسانه­اى باتكنيك مدادرنگى توليد شده است. اين راهكار از يكنواختى تصاوير جلوگيرى مى­كند و فيلم را از كند شدن   نجات مي­دهد.

 فيلم به جز راجر آلرز از ٩ كارگردان ديگر هم بهره می­برد كه این خود نشان­دهنده عظمت این اثر است. مهم ترين نكته درباره ی فيلم پیامبر اين است كه تمام اين ٩بخش كاملاً در راستاى روايت اصلى قراردارند و به زيبايى در داستان اصلى هضم مي­شوند. نهايت هنرآلرز در همين است كه داستان پيامبر راهم از يك اثر پند و اندرزى به يك درام زيبا و بى تكلف ارتقا مي­دهد و هم از تكه­تكه شدن داستان (كه در ذات كتاب پيامبر وجود دارد) پيشگيرى مى­كند. فيلم پيامبر حتی اگر از ستارگانى همچون ليام نيسن، سلماهايك و آلفردمولينا هم بهره نمى­بُرد همچنان زيبا، بى ادعا و تأثيرگذار بود. فيلمى كه ارزش ديده شدن، اشك ريختن و درنهايت به اندوهى سازنده و تزكيه كننده دچار شدن را دارد. مخاطب فیلم پیامبر نه تنها کودکان، نه فقط پدر و مادرها و معلم­ها، بلکه همه انسان­ها هستند. پیامبر حلقه گمشده­ای را که نبودنش باعث همه رنج و دردهای انسان امروز شده نشان می­دهد. امیدوارم بعد از دیدن فیلم آن حلقه ی گمشده را کشف کنید.

 

 

سرگذشت شگفت ­انگیز املی پولن

کارگردان: ژان پیر ژونه

نویسنده: گیلم لورن، ژان پیر ژونه

محصول فرانسه، 2001

نامزد5جایزه ی اسکار، نامزد 59جایزه ی بین­المللی وبرنده 66جایزه ازجشنواره­های گوناگون است.

 

اگر ازمن بپرسند 10 فیلمی که قبل از مردن باید دید کدام هستند بدون شک یکی از اوّلین پیشنهادهایم فیلم شگفت­انگیز «املی» است. املی نشان­دهنده جنبه­هایی از زندگی واقعی هستند که در زیر روزمرگی و عادات معمولاً دست و پاگیر زندگی­های ما پنهان مانده­اند. املی پولن به جنبه خلاق وجودانسان تلنگری جدید است. حتی آدم­های معمولی هم می­توانند.  وبهتراست، خلاقانه زندگی کنند.

چرا؟ به این دلیل ساده که در دنیای امروز هیچکس قلباً و عمیقاً از زندگی خود راضی نیست و ریشه این نارضایتی می­تواند در زیستن غیرخلاقانه ی ما باشد.  ما انسان­ها زمانی موجودات خلاقی بودیم اما اکنون گرفتار جنون سرعت شده­ایم. املی بالحنی صمیمانه و دوست داشتنی نشان می­دهد خلاقیت در سادگیست. برای خوب زندگی کردن نیازی نیست آن را همچون ماشینی بدون ترمز، ب اسرعت جنون آمیز به سمت هدفی نامعلوم پیش راند. 

 

 

هزارتوی پن

کارگردان: گیرمو دل تورو

نویسنده: گیرمو دل تورو

محصول مکزیک، 2006

برنده 3جایزه اسکار وبیش از 200جایزه ازجشنواره­های گوناگون

 

آیا کودکی خود را در زمان جنگ به یاد می­آورید؟ هزار توی پن تصویری از دنیای زیبا و مطلوب بچه­ها دردل جنگ را نشان می­دهد. دنیایی که از جنگ، خشونت و نفرت آدم بزرگ­ها درآن خبری نیست. اوفلیا، دخترنوجوانی است که در دل جنگ بهترین وزیباترین سال­های عمرش را می­گذراند. ناپدری خشن و سفاک او تصویری تمام عیار از کثیفی و بطالت جنگ را ارائه می­کند. در واقع ناپدری او مردیست که از خود جنگ هم کثیف­تر و ظالم­تر است. اوفلیا منتظر به دنیاآمدن برادر کوچولویش است. برادری که تنها نقطه اشتراک او و ناپدری خونخوارش محسوب می­شود. نگهداری از سلامت مادر و برادر به دنیا نیامده­ ی اوفلیا مهمترین وظیفه ی او محسوب می­شود. ام اناپدری وحشی فقط به فکر سلامت پسرش است زیرا می­خواهد با او نام خود را زنده نگه دارد.

هزارتوی پن به زیبایی نشان می­دهدکه اگر بچه­ها دنیا را می­ساختند این دنیا به مراتب زیباتر از دنیایی بود که توسط سیاستمداران فاسد و کثیف تشنه قدرت ساخته شده است. هزارتوی پن پناهگاه بچه­ها و انسان­هاییست که از زشتی دنیای واقعی به دنیای رؤیاها پناه می­برند. بچه­هایی که حتی با مرگ هم نمی­میرند. بلکه در رؤیایشان به هستی ادامه می­دهند.

نظر بدهید 134  بازدیدها
برچسب ها
دانش گیتی

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن