اصل را فدای فرع نکنیم

31 مرداد 1398
نویسنده:  

در  دنیای مدرن امروزی که هر وقت به اخبار گوش می دهیم یا به سایت ها یا شبکه های مجازی سر می زنیم برجسته ترین اخبار به موضوعات اقتصادی  اختصاص دارد ،،تصور همگان اینست که اگر افراد از جهت اقتصادی تامین باشند حتما میتوانند شاداب وسر حال باشند.

خرید های آنچنانی ،لباس های برند، کیف و کفش های چرم اصل گرانقیمت،

مسافرتهای خارجی ،اقامت در هتل های پنج ستاره ،خوردن غذاهای خاص در رستورانهای مجلل،داشتن خانه های بزرگ لوکس در مناطق لاکچری ،لوازم مدرن وشیک و هرچه غیر ضروری تر ،خاصتر.

ماشین های آخرین سیستم،مهمانی هایی پر از تفاخر وپر هزینه.

بیایید یک سری به دلمان بزنیم ،شاید هر یک از چیزایی که گفتم آهی همراه با حسرت در شما ایجاد کرده باشد ،شما

بگویید :“دست ما کوتاه خرما بر نخیل ”

منهم مثل شما گاهی از این آه ها میکشم وبا خود میگویم اگر یکی از این ها را داشتم خوشبخت بودم.

هر وقت از کنار ماشین های شاسی بلند رد می شدم با خودم میگفتم:” خوش به حالشان”

اما چندی پیش بواسطه کاری سوار ماشین یکی از دوستان که شاسی بود ،شدم .حس خوب فقط چند ثانیه بود وبعد ما سر گرم گفتگو شدیم ومن کاملا فراموش کردم سوار ماشینی شدم که همیشه باحال خاصی نگاهش میکردم.

وقتی پیاده شدم و ماشین دور شد ،دوباره یادم آمد که شاسی سوار بودم.

برایم جالب شد ودر باره حس دوستم راجع به ماشینش وحال واحساسی که از سوار شدنش دارد ،صحبت کردیم .متوجه شدم او هم فقط چند روز اول خیلی خوشحال بوده وبعد طبیعی

شده،حتی او می گفت:”گاهی که دیگران میگویند خوش به حالت ،فکر میکنم آن ها نمی دانند خوشبختی ،یا حتی خوشحالی فقط به داشتن وسایل خاص نیست”.

واقعیت این است که شاید ما آدم ها سالها برای داشتن چیزی وقت و هزینه صرف کنیم ،اما وقتی آن را به دست آوردیم ،به اندازه ای که سرمایه گذاری کردیم ویا تلاش کردیم و انتظار کشیدیم شاد نشویم واز ذهنمان این جمله عبور کند :“خوب که چی!!”

اگر به این جا برسیم زندگی را باخته ایم.

من امروز به این درک رسیده ام که با داشته هایم زندگی کنم واز آن ها لذت ببرم ،وبرای دست یافتن به  چیز های بهتر تلاش کنم . ودر این مسیر متعادل باشم یعنی به اندازه سرمایه گذاری کنم.

این مثل مسافرتی است که از مسیر هم لذت می بری وفقط فکر رسیدن به مقصد نیستی.

چون اگر مقصد را اشتباه انتخاب کرده باشی ،همه چیز را باخته ای.

من با داشته هایم که صدای خنده عزیزانم است، احساس خوبی دارم واز موفقیت های کوچک روزانه ،مثل تمام کردن کتابی که امروز باید تمام میشد ،احساس خوبی پیدا میکنم . از اینکه دوست داشتنی هستم وکسانی هستند که نگران حال من باشند وبه من سر میزنندو حواسشان بمن هست ،خوش حالم. از اینکه امروز کسی را آزار ندادم وبا خیال راحت به خواب میروم ،حس خوبی دارم. از اینکه در مسیر رشد قرار دارم ، پویا هستم وکار مفیدی انجام می دهم ،احساس رضایت می کنم.

خلاصه به نظر من ،حال خوب یعنی از روز هایت راضی باشی.

 بعضی ها از تمام روز هایشان راضی هستند ،بعضی ها از بعضی از روز هایشان راضی هستند و بعضی دیگر از بیشترین لحظات روزشان راضی هستند.که این اوج خودشکوفایی است.

برایتان رضایت خاطر آرزو میکنم.

 

 

نظر بدهید 84  بازدیدها
برچسب ها
زهرا خوش لهجه

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن