ایمنی در برابر زلزله

30 دی 1398
نویسنده:  

آیا می توان با چیدمان صحیح در برابر زلزله مقاوم سازی نمود ؟

 

چيدمان صحيح ورودي و راهرو

اگر به چند زلزله اخير دقت کرده باشيد خواهيد ديد ورودي و راهروهاي داخلي و خارجي از مهمترين بخش‌هاي خانه در هنگام زلزله محسوب مي‌شوند، بنابراين حتما نگاه ويژه‌اي به اين بخش‌ها داشته باشد، ورودي شما بايد حتما خالي از لوازم و وسايل اضافي باشد، پس به جاکفشي و جالباسي ورودي نگاه کنيد و لباس و کفش‌هاي راحتي را جايگزين آن‌ها کنيد، اين فضا بهترين محل براي قرار دادن کيف ايمني شماست.

راهرو و راه‌پله‌هاي داخلي را از هرگونه وسيله اضافي مثل گلدان‌ها خالي کنيد، اگر اين بخش داراي فرش است حتما از نظر ايستايي فرش‌ها را چک کنيد و در صورت لزوم نسبت به فيکس کردن فرش‌ها اقدام کنيد تا در زمان فرار احتمالي زير پاي شما نلغزد.

عدم قراردادن لوازم اضافي در راهروهاي خارجي

راه‌پله‌هاي بيروني به عنوان شاهرگ‌هاي اصلي فرار در زمان زلزله محسوب مي‌شوند، بنابراين بايد خالي از هرگونه لوازم اضافي مانند کفش، جاکفشي، گلدان، دوچرخه و غيره باشد، پس اگر همسايگان شما قوانين مشاعات را رعايت نکرده‌اند بهتر است قبل از هرگونه اتفاقي همين امروز اين موضوع را قاطعانه به آنها متذکر شويد.

 

چيدمان صحيح نشيمن 

اگر کمي به فضاي اطراف نشيمن خود دقت کنيد مي‌توانيد عوامل نا امن را بيابيد. از ديوارها شروع کنيد. اگر مقاوم‌سازي در زمان ساخت آپارتمان شما صورت نگرفته باشد ديوارها بعد از پنجره‌ها از آسيب‌پذيرترين اجزاي خانه به شمار مي‌روند بنابراين براي جلوگيري از افتادن ناگهاني تابلوها، ديوارکوب‌ها و يا شلف‌ها بهتر است تمامي اجزاي الحاقي به ديوار را با کمک ميخ و پيچ‌هاي اضافي روي ديوار فيکس کنيد و لوازم دکوري روي شلف ها را براي احتياط به محل امن‌تري انتقال دهيد.

استفاده از پرده هاي ضخيم براي پنجره ها

با توجه به فصل سرما حتما پرده‌هاي نازک تابستانه را با پرده‌هاي ضخيم تعويض کرده‌ايد، پرده‌هاي ضخيم در هنگام شکستن احتمالي شيشه پنجره‌ها بر اثر زلزله مانند عايق مانع از پرتاب ذرات شيشه به داخل و آسيب‌هاي بعدي خواهد شد.

بررسي ايستايي لوسترها

لوسترها يکي از خطرناک‌ترين لوازم موجود در منزل در هنگام زلزله است، براي جلوگيري از واژگوني آن‌ها حتما ايستايي آن‌ها را چک کنيد و براي ايمني لوسترها و چلچراغ‌هاي کلاسيک که معمولا داراي جزييات بسياري هستند ، بهتر است گوشواره‌هاي کريستالي‌شان براي مدتي جدا کنيد، تا از برخورد با يکديگر در زمان لرزش‌ها جلوگيري شود.

چيدمان صحيح مبلمان در فضاي کوچک

اگر فضاي منزل‌تان کوچک است و مبلمان را هم‌جوار هم چيده‌ايد به نحوي که رفت و آمد براي شما دشوار است، بهتر است در چيدمان خود تجديد نظر کنيد و براي مدتي چيدمان ايمن‌تري براي فضاي داخلي خود در نظر بگيريد به نحوي که به سادگي بتوانيد در بخش‌هاي مختلف منزل پناه بگيرد.

ايجاد دسترسي مناسب به فضاي ميز ناهارخوري

يکي از ايمن‌ترين پناهگاه‌ها در فضاي داخلي منزل، بخش زيرين ميزناهارخوري است. اگر محل دسترسي به اين فضا دشوار است بهتر است آن را براي مدتي به بخش مرکزي منزل‌تان انتقال دهيد و تعدادي از صندلي‌ها را براي دسترسي سريع‌تر براي رفتن به زير ميز برداريد.

ايمن‌سازي بوفه و گنجه‌ها

بوفه‌ها يکي ديگر از خطرناک‌ترين عوامل موجود در فضاي نشيمن است به خصوص اگر بوفه‌ي شما مملو از کريستال و ظروف بلوري باشد، پس براي ايمني در برابر زلزله، بوفه را براي مدتي به بخش دورتري از فضاي مرکزي و راه‌هاي ارتباطي منزل انتقال دهيد، بهتر است ظروف کريستال‌تان را هم براي مدتي از داخل بوفه خارج کنيد تا از خطرات احتمالي پيشگيري کنيد. همچنين در خصوص ظروف سنگين که احتمال ضربه بعد از افتادن دارد، مي‌توانيد با قرار دادن آن‌ها در جايي متفاوت که در ارتفاع اندک قرار بگيرد، سطحي از ايمني را ايجاد نماييد.

 

ايمني در برابر زلزله

جمع‌آوري دکوري‌هاي از فضاهاي عمودي خانه

آينه و شمدان، گلدان‌ها، مجسمه‌ها و لوازم دکوري‌هاي متعدد را هم در صورت لزوم به بخش‌هاي کم‌رفت و آمدتر منزل‌تان انتقال دهيد بخصوص اگر فضاي نشيمن را براي خوابيدن در هنگام شب انتخاب کرديد.

چيدمان صحيح آشپزخانه براي ايمني صحيح در برابر زلزله

در فضاي آشپزخانه به دليل وجود جزييات بيشتر احتمال خسارت بيشتري وجود دارد. براي جلوگيري از اين خسارت‌ها بهتر است، بعد از هر بار شست‌وشوي ظروف آن‌ها را از آبچکان‌ها به خصوص آبچکان‌هاي بالاي سينک جمع‌آوري کنيد و به داخل کابينت‌ها انتقال دهيد، همچنين اين فرآيند را براي بخش دکوري کابينت‌ها و يا شلف‌ها و قفسه‌هاي موجود در آشپزخانه تکرار کنيد.

بررسي استحکام آب گرمکن روي ديوار

اگر سيستم گرمايش آب مصرفي‌تان آب گرم است، حتما از محکم بودن آن اطمينان حاصل کنيد، چرا که ممکن است سقوط کند و هم‌زمان موجب ترکيدگي اتصالات آب و گاز گردد. بوسيله دو تسمه اطراف آبگرمکن را به ديوار وصل کنيد. 

بررسي درب کابينت‌هاي آشپزخانه

در هنگام وقوع زلزله‌هاي شديد امکان برهم خوردن درب‌هاي کابينت به يکديگر وجود دارد که باعث بيرون ريختن ظروف و لوازم داخل کابينت مي‌شود، بهتر است از قفل‌هاي مناسب قفل‌هاي کودک براي جلوگيري از آن‌ها استفاده کنيد، همچنين دکوري‌ها و لوازم برقي اضافي که روي کانتر آشپزخانه قرار دارد را به داخل کمدها و کابينت‌ها انتقال دهيد و اگر ميز صبحانه خوري داخل فضاي آشپزخانه خود داريد بهتر است آن را جا به جا کنيد به نحوي که در فرآيند فرار اضطراري شما اختلال ايجاد نکند.

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن