گذر از روز های سخت با کمک طبیعت

31 فروردين 1399
نویسنده:  

روزهایی که در حال حاضر سپری می‌کنیم سرشار از ترس و دلهره مداوم است.

ثانیه‌هایی که گذر از آن آروزی همه انسان هاست. در شرایط اخیر که بیماری کویید 19 دامن گیر مردم شده است، چاره‌ای جز صبر و تحمل نداریم. تاریخ همیشه بازگوکننده این مطلب است که چگونه جنگ‌ها و بیماری‌ها به یکباره جان هزاران نفر را ربوده است و این مسئله همچنان ادامه خواهد داشت و اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. تنها مسئله مهم این است که چگونه خود را با این شرایط جدید تطبیق داده و آن را در زندگی شخصی خود مدیریت کنیم.

آمارها نشان می‌دهد که قرنطینه‌های خانگی در ماه اخیر میزان اضطراب را در مردم افزایش داده به طوری که مشاجرات و خشونت‌های خانگی به شدت افزایش یافته است. این بدان معنا است که بیماری کرونا نه تنها بر اقتصاد جامعه تاثیر گذاشته است بلکه تاثیرات جامعه‌شناختی و روانشناسی زیادی بر مردم خواهد گذاشت که ممکن است تاثیر آن تا چند سال بر مردم هویدا باشد.

 

اما چه باید کرد؟!

باتوجه به آمدن فصل بهار و رویش زندگی دوباره در طبیعت، یکی از بهترین کارهایی که می‌توان در این روز ها و تا پایان فصل بهار انجام داد، رفتن به دامان طبیعت با حفظ رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از تجمع و بهره‌گیری از داشته‌های آن است. یکی شدن با طبیعت و داشته‌های آن از جمله گیاهان و جانوران، باعث می‌شود که آرامش از دست رفته را بازیابی کنیم و به سمت حال خوب قدم برداریم.

رفتن به طبیعت نیازمند داشتن یک سری آگاهی است که بتوان با کمک آن بهره بیشتری از طبیعت برد. یکی از این آگاهی‌ها توجه مخصوص به پرندگان منطقه است. پرنده‌نگری یکی از شاخه‌هایی است که از جانب دوست‌داران محیط زیست بسیار دارای اهمیت بوده و ارزشمندی زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. امروزه سایت‌های بسیار زیادی طراحی شده‌اند که اطلاعات مفیدی را در رابطه با پرندگان ایران در دسترس مردم قرار داده است.

بگذارید از جهت دیگری مسئله را شرح دهم! آیا تا بحال شده است که صدای زیبای پرنده‌ای را شنیده و یا پرنده خاص و زیبایی را دیده و از آن لذت برده باشید؟! حتما پاسخ شما مثبت خواهد بود مگر این که در کل علاقه‌ای به رفتن به طبیعت نداشته و همیشه خانه‌نشین باشید!!

 

خوب! حال که پاسخ شما به سوال من مثبت است لازم است بگویم که تصور کنید اگر می‌دانستید این پرنده زیبا چه نامی دارد و در کدام قسمت‌های ایران پراکنش  دارد چه حس مثبتی در شما ایجاد می‌شد؟! همه ما انسان‌ها از دانستن و یادگیری مطالب جدید احساس طراوت و سرزندگی می‌کنیم. پس توصیه من در این روز های آغازین سال پرنده‌نگری و یادگیری یک مبحث جدید در زندگی‌تان است. و اما چگونه؟

پرنده‌نگری در واقع فعالیتی تفریحی محسوب می‌شود. برای این کار تنها لازم است که به پارک شهر خود یا زیستگاه‌های دورتر بروید؛ انواع پرنده‌ها را ببینید و به صدایشان گوش دهید، مشخصات‌شان را در کتاب راهنمای پرندگان یا سایت‌های موجود در اینترنت جستجو کنید و نام‌شان را در دفترچه ثبت نام پرندگان خود ثبت نمایید و بعد از گذشت تنها یک سال خواهید دید که تعداد جدیدی از موجودات این کره خاکی را دیده و شناخته‌اید.

یکی از راهکارهای خوب در این زمینه آن هم با کم‌ترین امکانات این است که تنها با داشتن یک دوربین عکاسی به دامان طبیعت رفته و از هر پرنده جدیدی که می‌بینید عکس بگیرید. این کار نیازمند صبر فراوان است. چرا که پرندگان به تحرک و سر و صدای ما انسان‌ها بسیار حساس هستند. پس بهتر است گوشه آرامی را بین درختان انتخاب کنید و در سکوت آنجا بنشینید. بعد از گذشت تنها چند دقیقه صدای خواندن پرنده را از نزدیکی خود می‌شنوید! آن صدارا با گوشی خود ضبط کنید. سپس با دقت جهت صدا را جستجو کرده و پرنده را بین شاخه‌های درخت پیدا کنید. شما باید به هر گونه صدایی حساس باشید تا بتوایند راحت‌تر پرندگان را ببینید!

تبریک می‌گویم! شما از مرحله سخت گذشتید حال تنها کاری که باید انجام دهید این است که چند عکس شفاف از پرنده بگیرید. به یاد داشته باشید که گرفتن عکس از زوایای مختلف از پرندگان به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانید آن را در کتاب یا سایت‌ها پیدا کنید.

زین پس مرحله جدیدی برای شما آغاز می‌شود و آن پیدا کردن پرنده در داخل کتاب است. کتاب را باز کنید و به دنبال گونه پرنده بگردید. سپس به عکسی که از پرنده گرفته‌اید نگاه کنید و آن را با کتاب مقایسه کنید و نام اختصاصی پرنده‌ای که مشاهده کرده‌اید را پیدا کنید.

تبریک می‌گویم به جمع پرنده نگران ایران خوش آمدید!

می‌توانید عکس‌ها، صدای پرندگان و مشاهدات خود را از طبیعت در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از آن‌ها استفاده کنند و لذت ببرند.

در پایان به معرفی یک کتاب و یک سایت مفید در زمینه پرندگان ایران می‌پردازیم.

کتاب راهنمای میدانی پرندگان ایران نوشته فرید مبصر از انتشارات ایران شناسی یکی از کتاب‌هایی است که می‌توانید همراه خود حمل کنید و در محیط از آن استفاده کنید. این کتاب به صورت تصویری و مختصر پرندگان ایران را نشان داده و به سادگی می‌توان از این کتاب استفاده کرد.

برای داشتن اطلاعات بیشتر از پرنده مورد نظر شما می‌توانید به سایت پرندگان ایران با نشانی https://www.iranbirds.com/  مراجعه کرده و اطلاعات کامل‌تری همچون محل سکونت،تغذیه، لانه‌گزینی و ... نسبت به پرنده مورد نظرتان بدست آورید.

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن