کره زمین ویروی است به زیر زمین پناه ببریم

26 ارديبهشت 1399
نویسنده:  

 

از آنجا که این روزها سطح کره زمین به ویروس کووید 19 مبتلا شده است و این موجود غیرقابل رویت تا می‌تواند دنیا را در اختیار خود گرفته است، سری به درون زمین زدیم تا شاید کمی در امان باشیم و در عین حال از نعمات الهی بی‌بهره نمانیم. به استناد گردشگران و علاقمندان به غارنوردی، ده غار معروف در ایران که دیدن آن‌ها را حتما باید در برنامه کاری خود قرار دهیم را به شما معرفی می‌کنیم.

 

غار کتله خور

کتله به معنی کوه کم ارتفاع و خور مخفف خورشید است.این غار با وسعت بالا که هنوز اعماق آن کامل شناسایی نشده است به جهت نوع قرار گرفتن کوه و غار اینگونه نامیده شده است. تا به حال ۳ طبقه از این غار زیبا و دیدنی کشف شده است، هرچند که بیشتر متخصصن غار معتقدند امکان دارد دارای ۷ طبقه باشد. عمر این غار آهکی۱۲۰ میلیون سال است و در ان بقایای اسکلت انسان و دست‌سازهای سفالی پیدا شده است. در حال حاضر ۲ کیلومتر از مسیر غار که یک سوم کل آن است برای بازدید عموم باز است. این زیبای اعجاب‌انگیز در ۱۶۵ کیلومتری جنوب زنجان قرار گرفته و از مسیرهای زنجان-سلطانیه و همدان-کبودر آهنگ می‌توان به بازدید از آن پرداخت.

 

غار یخی چما

دیدن این حجم از یخ  و برف در دل گرمای طاقت فرسای فصل تابستان در این غار سرد حیرت‌انگیز است. در میان دره چما واقع در استان چهارمحال و بختیاری گویا وارد بخشی از قطب شمال می‌شویم. علاوه بر زیبایی بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران است و هر سال برف‌ها در آن انباشته می‌شوند و در زیر یخ‌ها رودخانه‌ای بسیار شفاف منتهی به سد کوهرنگ جاریی است. کفش مناسب و لوازم ایمنی و رعایت نکات ایمنی از ضروریات بازدید از این غار است. برای رسیدن به غار یخی چما از شهر چلگرد راهی پر پیچ و خم و زیبا به طول ۲۵ کیلومتر گذر می‌کنید.

 

غار علیصدر

بزرگ‌ترین غار آبی جهانبا قدمتی میلیون ساله و رشته آب‌ها و جغرافیایی دریاچه‌ای ونیز و گذر با قایق‌ها را به یاد می‌آورد. ارتفاع آب در برخی نقاط غار  به۱۴  متر می‌رسد. دمای غار در تمام طول سال ثابت و ۱۴ درجه سانتیگراد است و به خاطر نبود نور تقریبا موجود زنده‌ای به جز تک سلولی‌ها و جلبک‌ها تنها گونه خاصی سخت پوس به نام نیفارگوش علیصدری در آن زندگی نمی‌کند. راه رسیدن به غار از طریق جاده همدان-لاله جین به سمت بیجار و از طریق همدان به صالح آباد و یا رزن نیز  است.

 

غار ایوب

در استان کرمان بر روی کوهی به همین نام قرار دارد. دهانه بزرگ غار با ارتفاع ۸۰ متر و طول ۶۰ متر و وسعت بالای آن جذابیت و شهرت خاصی در بین غارهای ایران به آن داده است. همچنین آثاری از دوران اشکانیان در آن دیده شده است. از طریق جاده تهران به سمت بندرعباس ۳۵ متر بعد از دوراهی جوزم و یا از شهر کرمان ۲۳۹ کیلومتری به آن خواهید رسید.

 

غار رود افشان

در مسیر فیروزکوه، از روستای سیدآباد به سمت غار و روستای رودافشان بروید. ویژگی بارز غار رودافشان دهانه ۲۰ متری آن است و حرکت در آن کمی دشوار است. حتما چراغ قوه و وسایل ایمنی به همراه داشته باشید و از بردن کودکان، افراد ناتوان و دارای بیماری‌های تنفسی به غار خودداری کنید.

 

غار سهولان

در استان آذربایجان غربی و  پس از غار علیصدر دومین غار بزرگ آبی کشور است. مردم منطقه آن را غار لونه کبوتر می‌نامند. غار دارای دو دهانه است و دمای آن همیشه بین ۱۰ تا ۱۳ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند. کل غار را حدود ۲ هکتار است اما تا کنون تنها ۵۵۰ متر مسیر کشف شده است. راه رسیدن به آن از ۴۳ کیلومتری جنوب شرق شهر مهاباد در مسیر میانبر(جاده برهان) به سمت بوکان است.

 

غار کرفتو

در ۷۰ کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره در استان کردستان قرار دارد. این غار آهکی در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته است. تغییراتی مانند ساخت اتاق، دالان، راهرو و به جهت سكونت انسان در آن ديده مي‌شود كه با دست كنده شده است. درون غار کتیبه‌ای یونانی قرار دارد که احتمالا متعلق به سلوکیان (جانشینان اسکندر) است.

 

غار قوری قلعه

طولانی‌ترین غار ایران و بزرگ‌ترین غار آبی آسیا با ۶۵ میلیون سال سن در استان کرمانشاه قرار دارد. علت نام‌گذاری آن وجود قلعه‌ای در زمان ساسانیان به شکل قوری در نزدیکی آن بوده است. دمای آن بین ۷ تا ۱۱ درجه سانتی گراد تغییر می‌کند. تا قبل از این که مورد توجه عمده انسان قرار بگیرد مهره‌داران زیادی در آن زندگی می‌کردند. امروزه خفاشی نادر در آن زیست می‌کند.

 

غار خفاش

با آن كه كوچك است اما به دلیل زندگی میلیون‌ها خفاش در آن مورد توجه قرار گرفته است. غار تنها یک کیلومتر از چشمه‌های آب گرم دهلران فاصله دارد و در استان ایلام قرار گرفته است. می‌توانید هنگام غروب خروج دسته جمعی خفاش‌ها از در غار را تماشا کنید.

 

غار شاپور

دهانه غار ۳۰ متر طول و ۱۵ متر ارتفاع دارد و در شهر کازرون استان فارس قرار دارد كه مجسمه ۶ متری شاپور اول که ستونی پیکرتراشی شده  است با گذشت ۱۷۰۰ سال در ورودی آن قرار دارد.

نظر شما

ماهنامه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ذهن آویز با تلاش جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران جامعه در صدد است تا با رویکرد سلامت محور به مسائل جامعه بپردازد. این ماهنامه ، 28 ام هر ماه به صورت تمام الکترونیک از طریق وبگاه www.zehnavizonline.ir با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شود.خوشحالیم قدمی هرچند کوچک برای سلامت جامعه بر می داریم.

ذهن آویز

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن